пʼятницю, 25 грудня 2020 р.

Привітання зі святом!

 З Різдвом Христовим! Нехай це чарівне свято наповнить ваше життя світлом, теплом, радістю і добробутом. Бажаю вам миру, добра, любові, сімейного затишку. Нехай ангел-охоронець оберігає вас від усіх бід і негараздів!

середу, 9 березня 2016 р.

До Дня народження Тараса Шевченка

У 7 класах пройшла класна година присвячена Тарасу Григоровичу Шевченку. Учні розповідали про Тараса як художника, скільки було видано "Кобзаря" у різні роки  і як же не послухати поезії видатного пророка: звучали вірші "Мені тринадцятий минало...", "Заповіт".
Тарасе, наш Кобзарю, всюди
Приходиш нині ти як свій
Тебе вітають щиро люди

На всій Україні моїй.

четвер, 25 лютого 2016 р.

До ювілею Лесі Українки

Відзначили 145-річчя з дня народження української поетеси Лесі Українки у 5-9 класах  "...Я жива!Я буду вічно жити!..!. Пройшли читання творів, виставки  у ліцеї. 


вівторок, 18 листопада 2014 р.

Конспект уроку з української літератури у 6 класі.


Тема. Контрольна робота з теми «Календарно-обрядові пісні».
 Розвиток мовлення. Письмовий твір-роздум на тему 
«У піснях історія мого народу »
Мета: навчити шестикласників узагальнювати вивчений матеріал, виділяти в ньому основне, суттєве, будувати зв'язне висловлювання;
 розвивати зв'язне мовлення, творче мислення;
 виховувати повагу до пісенної скарбниці українського народу, почуття гордості за свій народ, його талановитих людей, зокрема й тих, хто створює і співає пісні.
Методи, прийоми і засоби реалізації : бесіда з учнями, слово вчителя, розповідь.
Обладнання: висловлювання про пісню, ілюстрації до пісень.
Тип уроку: урок розвитку зв'язного мовлення.

Українська пісня – це геніальна
 поетична біографія
українського народу.
 Українська пісня – це
 бездоганна душа
 українського народу,
 це його слава.
О.Довженко

ХІД УРОКУ
 І. Етап орієнтації.
Забезпечення емоційної готовності до уроку.
(«Побажай мені удачі», Сенкан «Пісня»).
ІІ. Етап цілевизначення.
Учні визначають особисті цілі діяльності на уроці.
ІІІ. Етап проектування.
Разом з учнями вчитель складає план наступної роботи: протягом уроку учні складатимуть план твору-роздуму, будуватимуть монологічні висловлювання.
ІV. Етап організації виконання плану діяльності.
1.  Вступне слово вчителя .
Пісні українського народу – найкращі у світі. У них любов і туга, ніжність і сила, слава і печаль. Понесла Україна пісню в народ, і немає такої значної події, такого людського почуття, як «не озвалося в українській пісні чи ніжністю струни, чи рокотом грому.»
Чи є пісні душею народу упродовж існування нації? Яка їхня магічна сила?
2. Бесіда з учнями про вид роботи.
•  Які вам відомі типи мовлення?
•  Які стильові особливості твору-роздуму?
•  Яка структура твору-роздуму? (Теза, аргументи, докази).
3.  Робота з епіграфом.
•  Виділіть опорні слова у наведених рядках.
•  Яка роль означень геніальна, поетична, бездонна?
•  Чи погоджуєтесь ви зі словами О.Довженка?
4.  Складання орієнтовного плану твору-роздуму та добір лексичного матеріалу.
План
Лексичний матеріал
1. Усна словесна творчість – найважливіша і найбагатша частина культури українського народу.
2. Пісня – душа українського народу в її найрізноманітніших проявах:
а) гармонія з природою;
б) дух незнищенності;
в історичних піснях;
в) образність та ліризм української пісні.


Духовний набуток, національна своєрідність, вершини творчої діяльності, шедеври незрівняної краси, глибина мелодійного звучання.
Магічна сила слова, гармонія з природою, віра в існування надприродних сил, духовне єднання із Всесвітом, образне світосприйняття;
Боротьба за незалежність, мужні захисники, ідея національного самовизначення;
Багатство образів, чуттєвість, переживання, ніжність, картини дитинства, мамина пісня.
Цінний спадок, традиції, родовід, єднання.
Зразок усного твору - роздуму «У піснях історія мого народу»
    Український народ впродовж багатьох віків формував багату культуру, значною частиною якої є усна словесна творчість, пісенно-музичні скарби. Ці шедеври незрівнянної краси відображають національну своєрідність українського народу – поетичне світосприйняття. Через те українські пісні мають глибинне мелодійне звучання, влучне мелодійне звучання, влучне барвисте, образне слово. Людина має тісний зв'язок із природою. Вона вірила в існування божеств, від яких, на її думку, залежало життя і добробут. Це був час духовного єднання наших предків із Всесвітом. Щоб боги були до них прихильними, наші пращури вдавались до різних магічних обрядів, які супроводжувалися піснями, іграми, танцями. Так виникли обрядові пісні, в котрих відчувається поетична душа, образне світосприйняття, розуміння навколишнього світу та людини як частини цього світу.
  Тяжкою була доля нашого народу, але українці ніколи не втрачали надію на краще, в грізні хвилини ставали на захист справедливості , правди, мужньо боролися незалежність , національне самовизначення. В історичних піснях прославляється патріотизм, героїзм, незнищенність нації, підтверджується безсмертя душі народу.
   Але українська душа ще й чутлива, лірична, здатна виражати свої почуття через образи - символи. Згадаймо мамину колискову, і в нашій уяві з ' являються милі кожній людині картини: сірий котик, і Сон, який ходить коло Вікон, Дрімота, барвінок, м'ята…
У нашій сім'ї шанують українську пісню. Коли на родинне свято збирається вся сім ' я, усі співають. Пісня єднає нас, надає нам сили і впевненості, допомагає жити.
Українська пісня житиме у віках, бо душу народу знищити неможливо.
5. Складання твору – роздуму учнями. Обговорення в парах, обмін враженнями, висловлювання один одному зауважень і побажань.
6. Учнівські монологічні висловлювання.


V. Етап контрольно-оцінювальний.
Рефлексія.

VІ. Домашнє завдання.
Дописати твір


 Тема. Леся Українка. «Тиша морська», «Співець»
Мета:            допомогти учням усвідомити ідейно-художній зміст твору Лесі Українки; розвивати навички вдумливого, виразного читання поезій, їх коментування  учні виразно та вдумливо читають поезію Лесі Українки «Тиша морська»; висловлюють своє ставлення до провідних рис характеру поетеси;
виховувати почуття мужності, упевненості, цілеспрямованості, відчуття краси.
Теорія літератури: ліричний вірш, художні засоби виразності.
Обладнання: підручник, портрет письменниці, видання її творів, ілюстрації до них 
Тип уроку: вивчення нового навчального матеріалу. 
Хід уроку
І.Мотивація навчальної діяльності школярів. Оголошення теми й мети уроку. 
Вступне слово вчителя.
Природа — це краса, якою можна милуватися безкінечно. Саме їй присвячують свої вірші безліч поетів, серед них і Леся Українка, для якої вона — утілення романтичної мрії.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів 
1.   Перевірка домашнього завдання.
(Заслуховування  напам`ять творів.)
2.   Бесіда.
Чи бачили ви море? Якої пори року? —
Яке враження воно на вас справило? —
Який настрій викликає у вас споглядання морських просторів? —
Які художні твори про море ви читали? —
ІІІ. Сприйняття й засвоєння навчального матеріалу 
1.   Робота з підручником.
Опрацювання статей та рубрик підручника.
2.   Виразне читання поезії Лесі Українки «Тиша морська».
3.   Словникова робота.
(Проводиться за питаннями учнів.)
4.   Евристична бесіда.
Які образи змальовує у своєму вірші Леся Українка? —
Які звукові образи в поезії ви почули? —
Знайдіть і зачитайте рядки, зміст яких можна зобразити на полотні. —
Які почуття сповнювали душу поетеси, коли вона споглядала красу тихого, спокійного моря, а потім писала вірш? —
Яка кольорова гама цього вірша? —
5.   Проблемне питання.
Який прихований, метафоричний зміст має остання строфа вірша, про які «підводне каміння» й «страшні вітри» йдеться? (Ліричній героїні не страшні життєві труднощі, вона, незважаючи ні нащо, готова з ними боротися.) 
6.   Виразне читання поезії Лесі Українки «Співець».
7.   Словникова робота.
(Проводиться за питаннями учнів.)
8.   Обмін враженнями про поезію.
9.   Завдання пошуково-дослідницького характеру.
1)   Визначте тему й основну думку поезії Лесі Українки «Співець», поясніть значення назви твору.
Тема: краса вранішньої природи, її гармонія.
Основна думка: уславлення краси природи, оптимістичного світобачення; назва підкреслює основну рису героя твору солов’я,— його майстерність у неперевершеному співі.
2)   Дослідіть художні образи, охарактеризуйте їх (зорі, троянда, соловейко).
(Зорі — яскраві, червоні, привітно сяють над світом, і їх радісно вітає все живе на землі; троянда — розкішна, вродлива «найкраща з квіток», своїми барвами прикрашає садок; соловейко — «співець чарівливий», шле вітання зорі вечірній і зорі вранішній, славить життя, від його любого співу розпускаються квіти, розвиваються садки.)
3)   Визначте художні засоби поезії.
(Епітети: «багрянії зорі», «пісні голосні», «ясним», «троянда розкішна», «співець чарівливий» та ін.  Метафори: «грала промінням», «усміхалась весняним привітом».)
10. «Усне словесне малювання».
Складіть «усні словесні малюнки» на тему вірша або про троянди й солов’я.
Орієнтовна відповідь
Зразок 1
Ще яскраво сяють зорі, але вже підкрадається світанок. Прокинулися пташки й голосно заспівали пісні. Визирнув один несміливий промінчик сонця, за ним другий, третій — і розбудив росу. Вона всміхнулася й заграла на сонці, ніби хтось розсипав дорогоцінні камінчики. Прокинулася й красуня-троянда, запишалася, розіслала ніжний аромат по всьому саду. Солодкі пахощі відчув соловейко й вирішив заспівати для троянди свою найкращу пісню. Його переспіви було чути дуже далеко. І дерева, і квіти, і троянда в саду, затамувавши подих, слухали соловейка.
Зразок 2
  •  В одному саду росла пишна красуня-троянда. Соловейко побачив її — і закохався. Але він був такий сіренький і непримітний, що чарівна квітка зовсім його не помічала. Тоді соловейко склав найкращу свою пісню й заспів її так, що всі завмерли від подиву. Тільки горда троянда, хоч їй і сподобався спів, не виказувала захоплення. Соловейко вирішив полетіти в теплі краї й навчитися ще кращих пісень у райських пташок. Повернувшись із далеких мандрів, соловей заспівав іще проникливіше. Тільки тоді йому вдалося підкорити серце примхливої красуні
ІV. Закріплення знань, умінь і навичок
Гра «Шифрувальник» (угорський кросворд).
Знайдіть три ключових слова до теми.
П
І
В
Е
Ц
Ь
Ф
Т
Р
С
Ь
Ї
Т
Ф
Ь
Т
Ю
О
Ю
Ш
Л
Я
Х
Т
И
М
Я
Є
Р
Щ
Ц
В
К
Ш
Ш
Н
М
О
Р
Е
Н
С
А
Л
Д
В
М
Ю
Л
Г
Д
І
О
А
Відповідь: море, тиша, шлях, троянда, співець.
V. Домашнє завдання 
Уміти розповідати про письменницю за її творами; навчитися виразно читати, аналізувати поезії, висловлювати свої думки про неї.
VІ. Підсумок уроку
Інтерактивна вправа «Мікрофон».
У ліричної героїні творів Лесі Українки кожному з нас, я думаю, можна навчитися… —